Important compatibility info
| Length | 105 mm |
| Material | Metal |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Inner diameter 2 | 72 mm |
| Function | Bellow, drive shaft |
| Length | 96 mm |
| Type | Bellow, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Gasket, water pump |
| Type | Gasket, water pump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M20 x 1,5 |
| Height | 90 mm |
| Outer diameter | 79 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Seal Diameter | 72.3 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Intake Side, Exhaust Side |
| Valve type | for inlet valves, for exhaust valves |
| Type | Valve Guide |
| Function | Valve Guide |
| Material | Grey Cast Iron |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Quality/ Grade | 8.8 |
| Type | Screw Plug, axle drive |
| Function | Screw Plug, axle drive |
| Screw length below head | 29 mm |
| Diameter 1 | 16 mm |
| Spanner Size | 8 |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Surface | Zink flake coated |
| Material | Steel |
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Length | 40 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 76 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Inner diameter | 22 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Seal Diameter | 74.5 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Inner diameter | 35 mm |
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Outer diameter | 49 mm |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Thickness | 6 mm |
| Material | MVQ (silicone rubber) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 40.5 mm |
| Thickness | 31 mm |
| Spanner Size | 46 |
| Function | Centering Sleeve, propshaft |
| Type | Centering Sleeve, propshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Rear, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Thickness | 58 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Outer diameter 2 | 68 mm |
| Outer diameter 1 | 60 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | PU (Polyurethane) |
| Length | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Width | 61 mm |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber, Rubber with fabric lining |
| Outer diameter | 46 mm |
| Inner diameter | 37 mm |
| Colour | Black |
| Cooling Hose | from thermostat to waterpump |
| Function | Radiator Hose |
| Type | Radiator Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper Left |
| Function | Radiator Hose |
| Cooling Hose | from engine cooler to water pump |
| Type | Radiator Hose |
| for OE number | 201 501 45 82 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 18 mm |
| Function | Guide, timing chain |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Guide, timing chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 16 mm |
| Function | Guide, timing chain |
| Type | Guide, timing chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 91 mm |
| Outer diameter | 77 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inner diameter | 19 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Type | Gasket, oil cooler |
| Function | Gasket, oil cooler |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Fabric |
| Width | 15 mm |
| Colour | Black |
| Length | 15 m |
| Function | Cable Protection Tape |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Protection Tape |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 38.5 mm |
| Width | 41 mm |
| Material | Polyester, EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Thickness | 41 mm |
| Inner diameter | 22.5 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















