Important compatibility info
| Function | Repair Kit, automatic clutch adjustment |
| Type | Repair Kit, automatic clutch adjustment |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Replaces | 01495 |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Vehicle Equipment | for vehicles with level control |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cork |
| Function | Gasket, oil sump |
| Type | Gasket, oil sump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 73 mm |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 216 mm |
| Height | 23 mm |
| Width | 196 mm |
| Filter type | Pollen Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Length | 250 mm |
| Height | 31 mm |
| Width | 221 mm |
| Filter type | Pollen Filter |
| Type | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 44 mm |
| Width | 45 mm |
| Material | Rubber |
| Outer diameter | 45 mm |
| Thickness | 41 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| for OE number | 1K0 121 087 E |
| Type | Coolant Flange |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 109 mm |
| Outer diameter | 44 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Pipe Diameter | 9 mm |
| Type | Fuel filter |
| Housing material | Plastic |
| Function | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 33 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Width | 166 mm |
| Length | 224 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 109 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Outer diameter | 72 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inner diameter | 32 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, injector holder |
| Type | Repair Kit, injector holder |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 76 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Outer diameter | 76 mm |
| Height | 109 mm |
| Internal Thread Size | 3/4" - 16 UNF |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Vehicle Equipment | for vehicles without level control |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Outer diameter | 48 mm |
| Inner diameter | 20 mm |
| Type | Bush, driver cab suspension |
| Function | Bush, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 23 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Material | Steel |
| Outer diameter | 30.2 mm |
| Thickness | 37 mm |
| Spanner Size | 21 |
| Surface | Zinc-coated |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Quality/ Grade | 10 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Nut |
| Rims | for light alloy rims, for steel rims |
| Type | Wheel Nut |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 17 |
| Screw length below head | 59 mm |
| Type | Wheel Bolt |
| Material | Steel |
| External Thread Size | M15 x 1,25 |
| Thread Length | 20 mm |
| Function | Wheel Bolt |
| Length | 73 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Gasket outer diameter | 103.5 mm |
| Gasket inner diameter | 95.5 mm |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 92 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Internal Thread Size | 3/4" - 16 UNF |
| Outer diameter | 78 mm |
| Height | 95 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















