Important compatibility info
| Thickness | 1.5 mm |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
| Width | 59 mm |
| Length | 94 mm |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Title | Socket - Shallow - Metric Standard - 1/2in. Dr - 15 mm |
Additional Information
- 6 Points
- 1/2 in. Drive
- Non-Impact
- Full polish chrome finish provides rust resistance
Important compatibility info
| Title | Socket - Shallow - Metric Standard - 1/2in. Dr - 15 mm |
Additional Information
- 6 Points
- 1/2 in. Drive
- Non-Impact
- Full polish chrome finish provides rust resistance
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Outer diameter | 26 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Width | 26 mm |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Outer diameter | 26 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Width | 26 mm |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle, inner |
| Inner diameter | 27 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle, inner |
| Inner diameter | 27 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Seal Ring |
| Type | Seal Ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Width | 15 mm |
| Outer diameter | 66 mm |
| Inner diameter | 36 mm |
| Function | Mount, exhaust system |
| Type | Mount, exhaust system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Width | 15 mm |
| Outer diameter | 66 mm |
| Inner diameter | 36 mm |
| Function | Mount, exhaust system |
| Type | Mount, exhaust system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 19 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Thickness | 40 mm |
| Width | 44 mm |
| Length | 50 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 19 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Thickness | 40 mm |
| Width | 44 mm |
| Length | 50 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating temperature from [C] | 100 °C |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Operating temperature to | 95 °C |
| Connector Shape | angular |
| Technical Information Number | Circuit N.O. |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Spanner Size | 29 |
| Colour | White |
| Thread Size | M22 x 1.5 |
| Housing Colour | Blue |
| Net weight | 0.052 kg |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
Important compatibility info
| Operating temperature from [C] | 100 °C |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Operating temperature to | 95 °C |
| Connector Shape | angular |
| Technical Information Number | Circuit N.O. |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Spanner Size | 29 |
| Colour | White |
| Thread Size | M22 x 1.5 |
| Housing Colour | Blue |
| Net weight | 0.052 kg |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
Important compatibility info
| Weight | 0.07 kg |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Connector Shape | Round |
| Housing Colour | Black |
| Technical Information Number | 105/115° - 100/110°, Circuit N.O./N.C. |
| Colour | Brown |
| Spanner Size | 29 |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Thread Size | M22 x 1.5 |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
| Net weight | 0.106 kg |
Important compatibility info
| Weight | 0.07 kg |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Connector Shape | Round |
| Housing Colour | Black |
| Technical Information Number | 105/115° - 100/110°, Circuit N.O./N.C. |
| Colour | Brown |
| Spanner Size | 29 |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Thread Size | M22 x 1.5 |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
| Net weight | 0.106 kg |
Important compatibility info
| Weight | 0.04 kg |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Housing Colour | Black |
| Technical Information Number | Circuit N.C. |
| Spanner Size | 21 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Type | Oil Pressure Switch |
| Pressure from | 0.28 bar |
| Net weight | 0.036 kg |
| Pressure to | 0.42 bar |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











