Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Extra Description | S4 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 232 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 005R |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 232x173x225 |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Post Positions | 1 |
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S5 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 063 |
| Key Words | 520A; 52Ah; 5Yr Warranty; 207x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 61 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | S5 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 075 |
| Key Words | 600A; 61Ah; 5Yr Warranty; 242x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 |
| Key Words | 480A; 56Ah; 3Yr Warranty; 242x175x190 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 500 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Ampere-Hours | 53 Ah |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 065 |
| Key Words | 500A; 53Ah; 3Yr Warranty; 242x175x175 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Battery Type Code | 069 |
| Length | 260 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 630 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 630A; 70Ah; 4Yr Warranty; 260x173x225 |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Post Positions | 1 |
Important compatibility info
| Length | 219 mm |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Height | 222 mm |
| Width | 135 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Battery Type Code | 048 |
| Key Words | 300A; 45Ah; 3Yr Warranty; 219x135x222 |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Title | HSE Health & Safety Law Poster - A3 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Additional Information
- The new and improved Health & Safety Law poster
- Legally required, this poster was introduced on 6th April 2009 with a 5 year grace period for businesses to display the new version
- Certified for authenticity with an embedded hologram
- Details HSE and incident contact centre helpline numbers
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 242 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | S5 |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 078 |
| Ampere-Hours | 63 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 610 A |
| Terminal Type | 1 |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 610A; 63Ah; 5Yr Warranty; 242x175x190 |
| Title | Bosch S5006 Battery - 12V - 63Ah - 610CCA |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
- The Bosch S5 Battery range is ideal for vehicles with higher than normal electrical features.
- The Bosch S5 car battery is able to offer up to 30% more power compared to the factory fitted battery, Because of this is also have up to 30% longer service life.
- All Bosch S5 batteries are sealed and maintance free for maximum peace of mind
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B03 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 |
| Extra Description | S4 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


