Important compatibility info
| Type | Tie Rod |
| Length | 1547 mm |
| Function | Tie Rod |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA7929 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x Borg & Beck Ball Joint (BBJ5752)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 858 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 1023 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
Additional Information
- 1x Borg & Beck Joint Kit, drive shaft (BCJ1231)
Important compatibility info
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer diameter | 340 mm |
| Minimum thickness | 28 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Height | 34.3 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Function | Brake Disc |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Inner diameter | 18 mm |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Length | 219 mm |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA7841 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7840 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Steel |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 21 |
| Hub Profile | 24.1 x 21.4 |
| Outer diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Rotor Style | Vented |
| Outer diameter | 348 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Height | 73 mm |
| Minimum thickness | 28.5 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Function | Brake Disc |
| Surface | Coated |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Quantity | 1 |
| Number of mounting bores | 1 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









