Important compatibility info
| Hub Profile | 23.1 x 20.1 |
| Number of Parts | 3 -part |
| Outer diameter | 235 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Clutch Equipment | Pull Type Clutch |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 20 |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 8 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 0.8 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Profile | 26.1 x 23.1 |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of Parts | 3 -part |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 24 |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Hub Profile | 24.1 x 21.4 |
| Outer diameter | 228 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Parts | 3 -part |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 21 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 961 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 23 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| Length | 965 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
Important compatibility info
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Length 3 | 1110 mm |
| Length 4 | 791 mm |
| Length 2 | 616 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
| Length 1 | 945 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod |
| Type | Tie Rod |
| Pipe Diameter | 58 mm |
| for OE number | 3463304903 |
| Length | 1588 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









