Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Number of Parts | 3 -part |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 574 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 37 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 21 |
| Number of Parts | 3 -part |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
Important compatibility info
| Length | 630 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 30 |
Additional Information
- 1x Borg & Beck Joint Kit, drive shaft (BCJ1556)
Important compatibility info
| Number of Parts | 3 -part |
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Profile | 26.6 x 23.3 |
| Outer diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer diameter | 270 mm |
| Minimum thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Additional Information 2 | with groove, with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Height | 80.7 mm |
| Function | Brake Disc |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Solid |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Quantity | 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Centering Diameter | 52 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Number of Parts | 2 -part |
| Number of Teeth | 26 |
| Outer diameter | 235 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Hub Profile | 22.5 x 20.1 |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 547 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Diameter 2 | 89 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 44 |
| Function | Drive Shaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









