Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Diameter 2 | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Replaces | BDS1464 |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 665 mm |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Paired article numbers | FCA6653 |
Additional Information
- 1x Borg & Beck Mounting, control/trailing arm (BSK6916)
- 1x Borg & Beck Mounting, control/trailing arm (BSK6917)
- 1x Borg & Beck Mounting, control/trailing arm (BSK8020)
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Length | 663 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Additional Information
- 1x Borg & Beck Joint Kit, drive shaft (BCJ1240)
- 1x Borg & Beck Joint Kit, drive shaft (BCJ1366)
Important compatibility info
| Rotor Style | Vented |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 68.1 mm |
| Quantity | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Number of Holes | 5 |
| Height | 51.5 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
Important compatibility info
| Number of Parts | 3 -part |
| Hub Profile | 23.2 x 20.3 |
| Outer diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 17 |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Replaces | BST2036 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch, Marelli |
Important compatibility info
| Number of Parts | 2 -part |
| Hub Profile | 25 x 22 |
| Outer diameter | 228 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 14 |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 23 x 20.1 |
| Outer diameter | 236 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Parts | 2 -part |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









