Important compatibility info
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
| Length 1 | 1500 mm |
| Length 2 | 1327 mm |
| Length 3 | 1352 mm |
| Length 4 | 1263 mm |
Important compatibility info
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 585 mm |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Diameter 2 | 112 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 525 mm |
Additional Information
- 1x Borg & Beck Joint Kit, drive shaft (BCJ1354)
- 1x Borg & Beck Joint Kit, drive shaft (BCJ1361)
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length | 537 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing Type | with housing |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer diameter | 316 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Function | Brake Disc |
| Centering Diameter | 63.5 mm |
| Minimum thickness | 30.5 mm |
| Rotor Style | Vented |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Height | 52.5 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Quantity | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Replaced by | HKT1417 |
| Number of Parts | 3 -part |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Hub Profile | 18.8 x 16 |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 14 |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 950 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 17 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Parts | 3 -part |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | HKT1065 |
Important compatibility info
| Number of Parts | 3 -part |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Profile | 26 x 23 |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









