Important compatibility info
| Hub Profile | 25.6 x 23 |
| Outer diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Tie Rod |
| Adjustable | Adjustable |
| for OE number | 81467116915 |
| Function | Tie Rod |
| Pipe Diameter | 42 mm |
| Length | 1632 mm |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Number of Parts | 3 -part |
| Type | Clutch Kit |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| Number of Teeth | 21 |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Outer diameter | 296 mm |
| Function | Brake Disc |
| Quantity Unit | Set |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Minimum thickness | 30 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Height | 51 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Rotor Style | Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 23 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Length | 475 mm |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Thread Measurement 1 | M16x1.5 |
| Paired article numbers | FCA8174 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 24 |
| Number of Parts | 3 -part |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 967 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 682 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 8 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









