Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 20 |
| Number of Parts | 3 -part |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Centre Rod Assembly |
| Pipe Diameter | 52 mm |
| Length | 1106 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Type | Centre Rod Assembly |
Important compatibility info
| Length 2 | 950 mm |
| Length 3 | 1320 mm |
| Length 4 | 950 mm |
| Length 1 | 1315 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Hub Profile | 29.2 x 26.6 |
| Outer diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Parts | 3 -part |
| Number of Teeth | 22 |
Important compatibility info
| Surface | Coated |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Number of Holes | 5 |
| Outer diameter | 345 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Height | 46.5 mm |
| Minimum thickness | 28 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Quantity | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores | 1 |
Important compatibility info
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer diameter | 350 mm |
| Function | Brake Disc |
| Centering Diameter | 72 mm |
| Minimum thickness | 26.0 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Height | 63.4 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity | 1 |
Important compatibility info
| Rotor Style | Vented |
| Number of Holes | 9 |
| Outer diameter | 323 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Height | 60 mm |
| Minimum thickness | 28 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Function | Brake Disc |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Quantity | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores | 1 |
Important compatibility info
| Internal Teeth, wheel side | 25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 598 mm |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 37 |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 875 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 37 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 37 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 931 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 25 |
| Function | Drive Shaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









