Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with groove |
| Technical Information Number | Middle groove |
| Seal Diameter | 53 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 24 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Length | 157 mm |
| Thread Size | M22X1.5 |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right, Wheel Side |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Additional Information 2 | with groove |
| Length | 141 mm |
| Thread Size | M20X1.5 |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Seal Diameter | 49 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 22 |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 378 mm |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA6785 |
Important compatibility info
| Function | Slave Cylinder, clutch |
| Inner diameter | 19.05 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Slave Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
| Number of Teeth | 18 |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
| Length | 669 mm |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Upper |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Length | 247 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7358 |
Important compatibility info
| Length | 405 mm |
| Function | Brake Hose |
| Type | Brake Hose |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









