Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Opening Pressure | 1.1 bar |
| Type | Cap, coolant tank |
| Function | Cap, coolant tank |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 73 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inner diameter | 23 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
| Function | Brake Hose |
| Length | 245 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, inner |
| Type | Brake Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 208 mm |
| Height | 35 mm |
| Width | 141 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Thermoplastic polyester elastomer |
| Function | Bellow Kit, steering |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Inner diameter 2 | 60 mm |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Length | 176 mm |
| Type | Bellow Kit, steering |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Filter, automatic transmission |
| Type | Hydraulic Filter, automatic transmission |
| Filter type | Screen Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
| Screw length below head | 56 mm |
| Quality/ Grade | 8.8 |
| Bolt Head/Nut Design | Female Torx |
| Thread Length | 20 mm |
| Surface | Zinc-coated |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Clamping Bolt Set, ball joint |
| Type | Clamping Bolt Set, ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Clamping Bolt, ball joint (45878)
- 2x Febi Nut (24361)
Important compatibility info
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| for OE number | 1J0 122 291 B |
| Additional Information | with quick coupling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, inner |
| Length | 58 mm |
| Width | 68 mm |
| Outer diameter | 58 mm |
| Thickness | 53 mm |
| Inner diameter | 25 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 157 mm |
| Outer diameter | 47.5 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Type | Filter, venting (fuel tank) |
| Function | Filter, venting (fuel tank) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 55 mm |
| Width | 60 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Thickness | 57 mm |
| Inner diameter | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 190 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Spanner Size | 17 |
| Function | Brake Hose |
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
| Type | Brake Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, both sides |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Outer diameter | 78 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Inner diameter | 47 mm |
| Function | Shaft Seal, differential |
| Type | Shaft Seal, differential |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 84.5 mm |
| Function | Lid, manual transmission |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Lid, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 50 mm |
| Length | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Thickness | 44 mm |
| Inner diameter | 20 mm |
| Outer diameter | 50 mm |
| Material | Rubber |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 71 mm |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Width | 53 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 50 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Internal Thread Size | 3/4" - 16 UNF |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Seal Diameter | 62 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Type | Radiator Hose |
| Function | Radiator Hose |
| Cooling Hose | from distributor to engine cooler |
| Inner diameter | 25 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Valve Spring |
| Function | Valve Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















