Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with bellow |
| Cable Length | 350 mm |
| Number of circuits | 8 |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 270 mm |
| Thickness | 43 mm |
| Brake Disc Thickness | 24.3 mm |
| Minimum thickness | 22.2 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 78.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 93 mm |
| Outer diameter | 127 mm. 39 mm |
| Inner diameter | 27 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 6 |
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Control Element, parking brake caliper |
| Function | Control Element, parking brake caliper |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 47.5 mm |
| Outer diameter | 239 mm |
| Thickness | 75.5 mm |
| Inner diameter | 203 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Max.skimmed drum measure | 204.4 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Drum |
| Function | Brake Drum |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Centre Rod Assembly |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 505 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Cone Size | 22 mm |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
| Internal Thread Size | M28 x 1,5 |
| Pipe Diameter | 36 mm |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Centre Rod Assembly |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 10 |
| Type | Adjuster, braking system |
| Paired article numbers | 179210 |
| Operating Mode | Automatic |
| Placement on Vehicle | Left |
| Function | Adjuster, braking system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Operating Mode | Automatic |
| Paired article numbers | 179205 |
| Number of Teeth | 10 |
| Type | Adjuster, braking system |
| Function | Adjuster, braking system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Length | 387 mm |
| Width | 205 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Outer/Inner Mirror | Heatable |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Camber Radius | 1200 mm |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Manufacturer | Mekra Lang |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









