Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Thickness/Strength 1 | 16.5 mm |
| Width | 74 mm |
| Length | 97 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 55 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Additional Information 2 | with lid |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Width | 42 mm |
| for OE number | 611 155 02 15 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 181702 |
| Type | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 42 mm |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 253 mm |
| Thickness | 67.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 12.7 mm |
| Minimum thickness | 11 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 88.5 mm |
| Centering Diameter | 69.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Right |
| for OE number | 51718928 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Min. Length | 329 mm |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| Bore Diameter | 12 mm |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Pipe Diameter | 51 mm |
| Piston conrod diameter | 22 mm |
| Max. Length | 509 mm |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Type | Shock Absorber |
| Mounting bores distance | 60 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 29425 |
| Material | Cast Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Outer diameter | 66 mm |
| Material | Plastic |
| Width | 32 mm |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 230 mm |
| Combi Switch Function | with indicator function, with klaxon |
| Width | 80 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Number of Connectors / Ports | 8 |
| Cable Length | 880 mm |
| Function | Steering Column Switch |
| Type | Steering Column Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









