Important compatibility info
| Length | 26 mm |
| Spanner Size | 24 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Connector Shape | oval |
| Shifting Points | 0.5 bar |
| Type | Oil Pressure Switch |
| Function | Oil Pressure Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 650 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated, Regulating Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 59 mm |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Width | 26 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Outer diameter | 70 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Track rollers material | Plastic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Width | 37 mm |
| Parameter | 6PK |
| Outer diameter | 138 mm |
| Inner diameter | 27 mm |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Upper |
| Width | 90 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 60 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Right |
| for OE number | 1 862 540 |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | after catalytic converter |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Placement on Vehicle | Right |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 82 00 014 931 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









