Important compatibility info
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter | 153 mm |
| Thickness | 32 mm |
| Inner diameter | 48 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Colour | Black |
| Parameter | 6PK |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Hole Spacing | 62 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with tensioner element |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Length | 1070 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Housing material | Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi V-Ribbed Belt (37533)
- 1x Febi Belt Tensioner, v-ribbed belt (178939)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (48727)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (181926)
Important compatibility info
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 370 mm |
| Core Length | 188 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Vacuum-controlled |
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 1 137 860 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Function | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 185650 |
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 145 mm |
| Width | 48 mm |
| Thickness | 100 mm |
| Function | Suspension, propshaft |
| Type | Suspension, propshaft |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension, propshaft (30931)
Important compatibility info
| Cable Length | 300 mm |
| Number of circuits | 15 |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 130 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Inner diameter | 90 mm |
| Function | Bearing, manual transmission |
| Type | Bearing, manual transmission |
| Additional Information 2 | with spacer disc |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Bearing Code | 16017C3 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









