Important compatibility info
| Operating temperature from [C] | 88.92 °C |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Operating temperature to | 83.87 °C |
| Cable Length | 560 mm |
| Housing Colour | Black |
| Technical Information Number | Circuit N.O./N.O. |
| Spanner Size | 29 |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Thread Size | M22 x 1.5 |
| Weight | 0.09 kg |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
Important compatibility info
| Net weight | 0.042 kg |
| Housing Colour | White |
| Colour | White |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Spanner Size | 22 |
| Technical Information Number | Circuit N.O. |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
| Operating temperature to | 82 °C |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Operating temperature from [C] | 87 °C |
Important compatibility info
| Net weight | 0.042 kg |
| Housing Colour | White |
| Colour | White |
| Thread Size | M14 x 1.5 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Spanner Size | 22 |
| Technical Information Number | Circuit N.O. |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
| Operating temperature to | 82 °C |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Operating temperature from [C] | 87 °C |
Important compatibility info
| Extra Info | ECO FILTER |
| Inner diameter 2 | 18 mm |
| Packaging height | 10.00 cm |
| Height | 88.0 mm |
| Packaging length | 8.5 cm |
| Packaging width | 8.50 cm |
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 3 | 21.8 mm |
| Diameter | 79.0 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Extra Info | ECO FILTER |
| Inner diameter 2 | 18 mm |
| Packaging height | 10.00 cm |
| Height | 88.0 mm |
| Packaging length | 8.5 cm |
| Packaging width | 8.50 cm |
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 3 | 21.8 mm |
| Diameter | 79.0 mm |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Height | 68 mm |
| Width | 168 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Length | 248 mm |
| Height | 68 mm |
| Width | 168 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter | 17 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 50 mm |
| Length | 38 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter | 17 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 50 mm |
| Length | 38 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





