Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 55267602 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Extra Description | febi Plus |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Sensor, camshaft position |
| Function | Sensor, camshaft position |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 570 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated, Regulating Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Thermostat Housing |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Thermostat Housing |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with Temperature Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 302 mm |
| Inner diameter | 191 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Height | 475 mm |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 300 mm |
| Thickness | 66.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Minimum thickness | 18.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
| for OE number | 34 21 6 855 007 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 15330-37020 |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Turbocharger line | Charge air cooler to piping |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Right |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Outer diameter 2 | 55 mm |
| Outer diameter 1 | 58 mm |
| Inner diameter 2 | 45 mm |
| Inner diameter 1 | 48 mm |
| Material | CR (chloroprene rubber) |
| Wall Thickness | 5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 18 mm |
| Paired article numbers | 177348 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









