Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 34358 |
| DIN / ISO | 5480 |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| Length | 534 mm |
| Outer diameter | 98 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Screw length below head | 486 mm |
| Brake Shaft Cam | S-cam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| DIN / ISO | 5480 |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
| Paired article numbers | 34357 |
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| Length | 534 mm |
| Outer diameter | 98 mm |
| Number of Teeth | 26 |
| Screw length below head | 486 mm |
| Brake Shaft Cam | S-cam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 582 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated, Regulating Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 468 mm |
| Number of circuits | 3 |
| Lambda Sensor | Heated, Regulating Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper Left |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Radiator Hose |
| Cooling Hose | from engine to engine cooler |
| Type | Radiator Hose |
| Hose Length | 310 mm |
| Additional Information 2 | with quick couplers |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 193 mm |
| Width | 76.4 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 20 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with piston clip |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Parts Set, maintenance service |
| Type | Parts Set, maintenance service |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Filter (36562)
- 1x Febi Oil Filter (37257)
- 1x Febi Air Filter (30992)
- 1x Febi Fuel filter (17635)
- 1x Febi Screw Plug, oil sump (04572)
- 1x Febi Filter, cabin air (17263)
- 4x Febi Spark Plug (13536)
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 420 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Pressure Switch |
| Type | Pressure Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | 177838 |
| Additional Information 2 | with ball joint, with rubber mount |
| Steering arm type | Triangular Control Arm (CV), Control Arm |
| Cone Size | 19 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









