Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 266 mm |
| Thickness | 67.7 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Minimum thickness | 16 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 58 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 4F0 199 382 BK |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with nuts |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Function | Joint, propshaft |
| Bolt Hole Circle Diameter | 78 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Inner diameter | 38 mm |
| Thickness | 32 mm |
| Outer diameter | 110 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Joint, propshaft |
| for OE number | 26 11 1 227 869 S1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Joint, propshaft (05084)
- 1x Febi Assembly Kit, propshaft joint (43422)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 95.3 mm |
| Width | 74.3 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 15 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 212 mm |
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Height | 76 mm |
| Width | 105 mm |
| Filter type | Screen Filter |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 1220 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi V-Ribbed Belt (38424)
- 1x Febi Belt Tensioner, v-ribbed belt (37266)
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Mounting bores distance | 476 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Rear Axle Left |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Min. Length | 306 mm |
| Bore Diameter | 12 mm. 14 mm |
| Pipe Diameter | 61 mm. 45 mm |
| Max. Length | 476 mm |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Function | Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 146 mm |
| Length | 180 mm |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Thickness | 74 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, automatic transmission |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Replaces | 29331 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 290 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Number of mounting bores | 1 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Thickness | 56.7 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Voltage | 24 V |
| Paired article numbers | 100862 |
| Function | Electric Motor, window regulator |
| Number of Teeth | 9 |
| Type | Electric Motor, window regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









