Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Voltage | 24 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Paired article numbers | 100861 |
| Type | Electric Motor, window regulator |
| Function | Electric Motor, window regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 297 mm |
| Thickness | 58.3 mm |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Minimum thickness | 9.5 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Paired article numbers | 181664 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 60 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Spanner Size | 17 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 295 mm |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Placement on Vehicle | Catalytic Converter |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 330 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Repair Kit, kingpin |
| Additional Information 2 | without bearing |
| Outer diameter | 50 mm |
| Function | Repair Kit, kingpin |
| Length | 222.5 mm |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Kingpin (35012)
- 2x Febi Lock Ring, steering knuckle (35014)
- 4x Febi Bush, steering knuckle (08524)
- 2x Febi Circlip (05370)
- 2x Febi Seal Ring, steering knuckle (05868)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 289 mm |
| Thickness | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 127 mm |
| Centering Diameter | 100 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Sensor, fuel pressure |
| for OE number | 16 63 930 24R |
| Function | Sensor, fuel pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 60 |
| Timing Chain Size | G53HPF, G53HRF |
| Function | Chain Kit, oil pump drive |
| Extra Description | Basic Short Kit |
| Type | Chain Kit, oil pump drive |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Chain, oil pump drive (40133)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (109007)
Important compatibility info
| Type | Clock Spring, airbag |
| Function | Clock Spring, airbag |
| Number of Connectors / Ports | 10. 4 |
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









