Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Colour | Black |
| Inner diameter 2 | 32 mm |
| Type | Radiator Hose |
| Hose Length | 450 mm |
| Function | Radiator Hose |
| Placement on Vehicle | Upper |
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner diameter 1 | 32 mm |
| Colour | Black |
| Inner diameter 2 | 32 mm |
| Type | Radiator Hose |
| Hose Length | 450 mm |
| Function | Radiator Hose |
| Placement on Vehicle | Upper |
Important compatibility info
| Housing Colour | Brown |
| Type | Oil Pressure Switch |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Spanner Size | 24 |
| Technical Information Number | Circuit N.O. |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
| Connector Shape | D Shape |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Thread Size | M10 x 1 |
| Weight | 0.039 kg |
| Net weight | 0.032 kg |
| Switch Pressure | 2.5 bar |
Important compatibility info
| Housing Colour | Brown |
| Type | Oil Pressure Switch |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Spanner Size | 24 |
| Technical Information Number | Circuit N.O. |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
| Connector Shape | D Shape |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Thread Size | M10 x 1 |
| Weight | 0.039 kg |
| Net weight | 0.032 kg |
| Switch Pressure | 2.5 bar |
Important compatibility info
| Title | Bullet Tip Permanent Markers - Black - Box of 10 |
Additional Information
- Line width: 1.2mm
- Contains no Xylene or Toluene
- Cap with handy pocket clip
- Lightfast and water-resistant ink
- Quick drying and smudge proof
- Writes on most surfaces
- Cost effective permanent marker pen
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Packaging length | 7.9 cm |
| Packaging width | 7.90 cm |
| Type | Oil Filter |
| Part number of the recommended special tools | OCS 1 |
| Diameter 2 | 71.0 mm |
| Valve type | Overflow Valve |
| Packaging height | 9.40 cm |
| Seal Diameter | 61.7 mm |
| Net Weight | 280 g |
| Replaces | OC84 |
| Diameter | 75.0 mm |
| Thread Size | 3/4"-16UNF-2B |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Height | 94.0 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Packaging length | 7.9 cm |
| Packaging width | 7.90 cm |
| Type | Oil Filter |
| Part number of the recommended special tools | OCS 1 |
| Diameter 2 | 71.0 mm |
| Valve type | Overflow Valve |
| Packaging height | 9.40 cm |
| Seal Diameter | 61.7 mm |
| Net Weight | 280 g |
| Replaces | OC84 |
| Diameter | 75.0 mm |
| Thread Size | 3/4"-16UNF-2B |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Height | 94.0 mm |
Important compatibility info
| Inner diameter 3 | 31.4 mm |
| Inner diameter 2 | 31 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Net Weight | 58 g |
| Extra Info | ECO FILTER |
| Packaging length | 7.5 cm |
| Packaging width | 7.50 cm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Packaging height | 12.00 cm |
| Height | 115.0 mm |
| Diameter | 64.3 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Inner diameter 3 | 31.4 mm |
| Inner diameter 2 | 31 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Net Weight | 58 g |
| Extra Info | ECO FILTER |
| Packaging length | 7.5 cm |
| Packaging width | 7.50 cm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Packaging height | 12.00 cm |
| Height | 115.0 mm |
| Diameter | 64.3 mm |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Width | 207 mm |
| Height | 42 mm |
| Length | 290 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





