Important compatibility info
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
| Paired article numbers | 175445 |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information | without electric motor |
| Placement on Vehicle | Left Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| for OE number | 1 108 795 |
| Cable Length | 400 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 502 mm |
| Housing Diameter | 21 mm |
| Eject Force | 470 N |
| Stroke | 195 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 94 mm |
| Inner diameter | 42 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 143 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring, with ABS sensor ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 50 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, camshaft position |
| Type | Sensor, camshaft position |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Width | 25 mm |
| Inner diameter | 44 mm |
| Parameter | 6PK |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| for OE number | 0515.R8 S1 |
| Outer diameter | 148 mm |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Belt Pulley, crankshaft (36311)
- 3x Febi Pulley Bolt (33757)
Important compatibility info
| Function | Brake Lining, drum brake |
| Type | Brake Lining, drum brake |
| Inner Brake Drum Diameter | 420 mm |
| Number of pads | 8 |
| Number of Holes | 10 |
| Width | 180 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake Pad | Standard Size |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Valve, crankcase ventilation |
| Function | Valve, crankcase ventilation |
| for OE number | 11 61 7 521 860 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Mounting bores distance | 561 mm |
| Min. Length | 346 mm |
| Bore Diameter | 14 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Pipe Diameter | 54 mm. 45 mm |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Type | Shock Absorber |
| Max. Length | 561 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Rear Axle Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 100 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Mounting points diameter | 9 mm |
| Function | Sensor, pneumatic suspension level |
| Internal Thread Size | M6 x 1 |
| Type | Sensor, pneumatic suspension level |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









