Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Wings | 8 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Metal |
| Housing material | Cast Aluminium |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 190 mm |
| Inner diameter | 74 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Length | 330 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 21513 |
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with bearing, with ball joint |
| Replaces | 32993 |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 181544 |
| Type | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Connecting Rod, air compressor |
| Function | Connecting Rod, air compressor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Front Axle Left |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (171865)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (183629)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 148 mm |
| Thickness | 121 mm |
| Paired article numbers | 39874 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Cone Size | 30 mm |
| Pipe Diameter | 32 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| External Thread Size | M24 x 1,5 |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 148 mm |
| Paired article numbers | 39253 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Cone Size | 30 mm |
| Pipe Diameter | 32 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| External Thread Size | M24 x 1,5 |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 294 mm |
| Thickness | 55 mm |
| Brake Disc Thickness | 19 mm |
| Minimum thickness | 17.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 413 mm |
| Height | 63 mm |
| Width | 413 mm |
| Filter type | High efficiency air filter (HEPA) |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









