Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear, Rear Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Thickness | 90 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Extra Description | febi Plus |
| Paired article numbers | 182761 |
| Placement on Vehicle | Exhaust Side |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Extra Description | febi Plus |
| Placement on Vehicle | Intake Side |
| Paired article numbers | 182759 |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Parameter | 6PK |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Width | 43 mm |
| Inner diameter | 36 mm |
| Outer diameter | 142 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Rear Axle Left |
| Bore Diameter | 14 mm |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Mounting bores distance | 398 mm |
| Max. Length | 398 mm |
| Min. Length | 276 mm |
| Pipe Diameter | 53 mm. 45 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 196435 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 56.96 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Upper Front Axle, Left |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 11820 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with bearing |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (12562)
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (12577)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper Front Axle, Right |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 11819 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with lock nut |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with bearing, with ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (12563)
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (12577)
Important compatibility info
| Type | Rocker Arm Bearing |
| Function | Rocker Arm Bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer length 1 | 1312 mm |
| Inner length 1 | 960 mm |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 179938 |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









