Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 505 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated, Diagnostic Probe |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 276 mm |
| Outer diameter | 104 mm |
| Voltage | 24 V |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| for OE number | 000 830 93 08 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Type | Suspension, propshaft |
| Inner diameter | 30 mm |
| Width | 36 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Thickness | 106 mm |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Function | Suspension, propshaft |
| Hole Spacing | 145 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 26 mm |
| Paired article numbers | 182164 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size 1 | 21 mm |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 51 mm |
| Outer diameter | 96 mm |
| Inner diameter | 54 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| for OE number | 43570-60011 S1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 182162 |
| Cone Size | 26 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Cone Size 1 | 21 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | without electric motor |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 193252 |
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 21621 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with rubber mount |
| Cone Size 2 | 20 mm |
| Cone Size | 17 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (21517)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 193.29 mm. 193.22 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 20 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with piston clip |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Width | 73 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









