Important compatibility info
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 154 mm |
| Core Width | 189 mm |
| Core Depth | 33 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 650 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 154 mm |
| Thickness | 34 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Parameter | 6PK |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Additional Information 2 | with screw |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Replaces | 36890 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Belt Pulley, crankshaft (29333)
- 1x Febi Pulley Bolt (33781)
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 16 |
| Rated Power | 21 W |
| Function | Flasher Unit |
| Type | Flasher Unit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 235 mm |
| Function | Fuel filter |
| Housing material | Metal |
| Type | Fuel filter |
| Pipe Diameter | 10 mm |
| Outer diameter | 108 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Filter type | In-Line Filter, with water drain screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 73 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 85 mm |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with ABS sensor ring |
| Inner diameter | 30 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 59 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Inner diameter | 173 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 483 mm |
| Outer diameter | 327 mm |
| Inner diameter | 216 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M22 x 1,5 |
| Internal Thread Size | M16 x 1,5 |
| Length | 110 mm |
| Width | 102 mm |
| Thickness | 97 mm |
| Function | Relay Valve |
| Type | Relay Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Operating Mode | Pneumatic |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Max. Length | 256 mm |
| Min. Length | 202 mm |
| Pipe Diameter | 38 mm |
| Mounting points diameter | 16 mm |
| Function | Shock Absorber, driver cab suspension |
| Type | Shock Absorber, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









