Important compatibility info
| Material | PA (polyamide) |
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Colour | Black |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | without lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 280 mm |
| Paired article numbers | 45484 |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Cone Size | 20 mm |
| Pipe Diameter | 28 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Cone Size | 20 mm |
| Pipe Diameter | 28 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 280 mm |
| Paired article numbers | 45364 |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Weight | 0.08 kg |
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 870 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Function | Lambda Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
| Type | Lambda Sensor |
| Lambda Sensor | Heated |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper |
| Type | Radiator Hose |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Cooling Hose | from engine to engine cooler |
| Function | Radiator Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 43.8 mm |
| Outer diameter | 215.9 mm |
| Thickness | 76 mm |
| Inner diameter | 180.1 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 50.2 mm |
| Max.skimmed drum measure | 181 mm |
| Function | Brake Drum |
| Type | Brake Drum |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 139 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Sealing lip material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 139 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring, with ABS sensor ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 23889 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Upper, Left Rear |
| Additional Information 2 | with bearing, with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 23888 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Upper, Right Rear |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with bearing |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Minimum thickness | 13.5 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 118 mm |
| Centering Diameter | 73 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 5 |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 256 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Solid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









