Important compatibility info
| Spanner Size | 17 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 220 mm |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 177068 |
| Additional Information | without electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 53 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Length | 135 mm |
| Type | Joint, propshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Pipe Diameter | 51 mm |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Min. Length | 329 mm |
| Max. Length | 509 mm |
| Mounting bores distance | 60 mm |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Clamp |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Bore Diameter | 12 mm |
| Piston conrod diameter | 22 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 196891 |
| Cone Size | 16 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 80 mm. 61 mm |
| Outer diameter | 75 mm |
| Thickness | 80 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Extra Description | ProKit |
| Additional Information 2 | with fastening material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (44987)
- 1x Febi Bolt, control arm (40158)
- 2x Febi Washer (21558)
- 2x Febi Protective Cap, control/trailing arm mounting (44983)
- 1x Febi Nut (21557)
Important compatibility info
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 154 mm |
| Core Width | 189 mm |
| Core Depth | 33 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 650 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 154 mm |
| Thickness | 34 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Parameter | 6PK |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Additional Information 2 | with screw |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Replaces | 36890 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Belt Pulley, crankshaft (29333)
- 1x Febi Pulley Bolt (33781)
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 16 |
| Rated Power | 21 W |
| Function | Flasher Unit |
| Type | Flasher Unit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









