Important compatibility info
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 719 mm |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 198793 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 53.95 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 24532 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 24533 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Seal Material | Rubber |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Wings | 7 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, driver cab suspension |
| Type | Repair Kit, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Bolt (08377)
- 4x Febi Bush, driver cab suspension (08371)
- 2x Febi Hinge, driver cab (08372)
- 2x Febi Hinge, driver cab (08373)
- 2x Febi Screw (08374)
- 4x Febi Washer (08375)
- 4x Febi Washer (08376)
- 2x Febi Joint Bearing, connector rod (06066)
- 4x Febi Grease Nipple (01094)
- 4x Febi Nut (01697)
Important compatibility info
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Master Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 160 mm. 215 mm |
| Thickness | 260 mm |
| Function | Bellow, air suspension |
| External Thread Size | M8 x 1,5 |
| Type | Bellow, air suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 256 mm |
| Thickness | 56.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, manual transmission |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









