Important compatibility info
| Outer diameter | 144 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Inner diameter | 59 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 110 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Rated Power | 180 W |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Operating Pressure | 10 bar |
| Type | Brake Valve, parking brake |
| Function | Brake Valve, parking brake |
| Internal Thread Size | M16 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 134 mm |
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Function | Glow Plug |
| Voltage | 5.4 V |
| Spanner Size | 10 |
| Glow Plug Type | Metal glow plug |
| Type | Glow Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Type | Valve, crankcase ventilation |
| Function | Valve, crankcase ventilation |
| Extra Description | febi Plus |
| Additional Information | with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 11 28 1 745 545 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Inner diameter 1 | 8 mm |
| Inner diameter 2 | 8 mm |
| Type | Vibration Damper, v-ribbed belt |
| Function | Vibration Damper, v-ribbed belt |
| Hole Spacing | 80 mm. 95 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Centering Diameter | 71 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 283 mm |
| Thickness | 48 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Minimum thickness | 24 mm |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Function | Brake Disc |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Air Filter |
| Outer diameter | 183 mm |
| Height | 503 mm |
| Inner diameter | 141 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Function | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Parts Set, maintenance service |
| Type | Parts Set, maintenance service |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Filter (36562)
- 1x Febi Oil Filter (37257)
- 1x Febi Air Filter (30992)
- 4x Febi Spark Plug (13524)
- 1x Febi Fuel filter (17635)
- 1x Febi Filter, cabin air (17263)
- 1x Febi Screw Plug, oil sump (04572)
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 350 mm |
| Thickness | 48 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Minimum thickness | 30 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 63.5 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Material | Aluminium |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Function | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Material | Rubber/Metal |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, manual transmission |
| Type | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 185678 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 302 mm |
| Thickness | 58.7 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 80 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Length | 265 mm |
| Hole Spacing | 220 mm |
| Additional Information 2 | with rolling bearing |
| Inner diameter | 70 mm |
| Type | Suspension, propshaft |
| Function | Suspension, propshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with lid |
| Outer diameter | 58.5 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 461 mm |
| Outer diameter | 314 mm |
| Inner diameter | 206 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Outer diameter | 298 mm |
| Type | Brake Drum |
| Max.skimmed drum measure | 256.2 mm |
| Function | Brake Drum |
| Number of mounting bores | 2 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Thickness | 92.9 mm |
| Width | 67.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 254 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 24 mm |
| Width | 100 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 65 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















