Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, electric motor (E-Axle) |
| Function | Mounting, electric motor (E-Axle) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 415 mm |
| Housing Diameter | 22 mm |
| Eject Force | 615 N |
| Stroke | 154 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour Coding | green |
| Length | 122 mm |
| Width | 106 mm |
| Thickness | 110 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Replaces | 30632 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cone Size | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Paired article numbers | 181391 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 800 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated, Regulating Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Width | 90 mm |
| Type | Fuel Pump |
| Mounting points diameter | 7 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with seal rings |
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | Fuel Pump |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 1T0 907 503 |
| Type | Sensor, headlight levelling |
| Function | Sensor, headlight levelling |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cooling Hose | from engine to engine cooler |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Radiator Hose |
| Type | Radiator Hose |
| Additional Information | with quick coupling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Spanner Size | 17 |
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Cable Length | 500 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









