Important compatibility info
| Number of circuits | 12 |
| Function | Cable Repair Set, door |
| Cable Length | 200 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, both sides |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Set, door |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M18 x 1,5 |
| Length | 59 mm |
| Spanner Size | 27 |
| Function | Pressure Limiting Valve |
| Type | Pressure Limiting Valve |
| Operating pressure to | 1600 bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | without lid |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 23152 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint, without rubber mount(s) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 27 mm |
| Material | Plastic |
| Outer diameter | 73 mm |
| Inner diameter | 8 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Additional Information 2 | with screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Drum |
| Inner Brake Drum Diameter | 295 mm |
| Type | Brake Drum |
| Centering Diameter | 101 mm |
| Thickness | 80.5 mm |
| Outer diameter | 337 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 65.5 mm |
| Max.skimmed drum measure | 296.5 mm |
| Number of mounting bores | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 139.7 mm |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Inner diameter | 295 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 1060 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | 172391 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 165 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Function | Oxygen Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
| Lambda Sensor | Heated |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









