Important compatibility info
| Outer diameter 2 | 139 mm |
| Outer diameter 1 | 62 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 47 mm |
| Outer diameter | 90 mm |
| Inner diameter | 28 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring, with ABS sensor ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 11 V |
| Spanner Size | 12 |
| Glow Plug Type | Metal glow plug |
| Type | Glow Plug |
| Length | 129 mm |
| Fitting Depth | 30 mm |
| Function | Glow Plug |
| External Thread Size | M10 x 1,25 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | without accessories |
| Operating pressure to | 8 bar |
| Type | Brake Valve, trailer |
| Function | Brake Valve, trailer |
| Mounting bores distance | 71 mm |
| Mounting points diameter | 12 mm |
| Internal Thread Size | M22 x 1,5, M8 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information | with two sealing lips |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 151 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Inner diameter | 116 mm |
| Function | Shaft Seal, wheel hub |
| Type | Shaft Seal, wheel hub |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bore Diameter | 29 mm |
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Function | Master Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Material | Rubber/Metal |
| Function | Joint, propshaft |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Joint, propshaft |
| Additional Information 2 | with bolts/screws, with washers |
| Replaces | 14976; 14994 |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Joint, propshaft (15351)
- 6x Febi Screw (19106)
- 3x Febi Screw (03703)
- 1x Febi Assembly Kit, propshaft joint (22118)
Important compatibility info
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Outer diameter | 180 mm |
| Width | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Pressure Converter, exhaust control |
| for OE number | 1618.42 |
| Type | Pressure Converter, exhaust control |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Number of Chain Links | 136 |
| Function | Timing Chain |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 46 mm |
| Material | Cast Steel |
| Outer diameter | 144 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Parameter | 7PK |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









