Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Brake Disc Thickness | 21 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Outer diameter | 283 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 284 mm |
| Thickness | 43.84 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 20.2 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 98 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Centering Diameter | 59 mm |
| for OE number | 46455892 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 39.3 mm |
| Outer diameter | 55.7 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Tightening Torque | 85 Nm |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Additional Information 2 | with lid |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 39 mm |
| Brake Disc Thickness | 23 mm |
| Minimum thickness | 21 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M10 x 1,0 |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Pipe Diameter | 22 mm |
| Steering | with tie rod end |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
| Extra Description | ProKit |
| Length | 980 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Oxygen Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Number of circuits | 4 |
| Cable Length | 275 mm |
| Lambda Sensor | Heated, Diagnostic Probe |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Hose Line, driver cab tilting device |
| Pressure | 362 bar |
| Inner diameter | 2.14 mm. 2.01 mm |
| Outer diameter | 6.12 mm. 3.23 mm |
| Length | 3183 mm |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5, M12 x 1 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Function | Hose Line, driver cab tilting device |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Outer diameter | 281 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Minimum thickness | 23.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Thickness | 46.6 mm |
| Function | Brake Disc |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Surface | Coated |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Left |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 21514 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with bearing |
| Replaces | 32992 |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









