Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 30867 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 47.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Minimum thickness | 24.2 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 59 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 281 mm |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before exhaust turbocharger |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Cable Length | 536 mm |
| Spanner Size | 17 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 262 mm |
| Thickness | 51 mm |
| Brake Disc Thickness | 14 mm |
| Minimum thickness | 11 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 66.2 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inspection Tag | EMC, SAE |
| Height | 47 mm |
| Width | 131 mm |
| Colour | Orange |
| Rated Power | 36 W |
| Cable Length | 1500 mm |
| Voltage from | 9 V |
| Number of circuits | 4 |
| Voltage to | 30 V |
| Protection Type (IP Code) | IP67 |
| Fulfils ECE norm | R10, R65 |
| Housing material | Aluminium |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | 65 °C |
| Function | Strobe-type Beacon |
| Light Design | LED |
| Depth | 17 mm |
| Type | Strobe-type Beacon |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179127 |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Material | Cast Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Connecting Rod, air compressor |
| Function | Connecting Rod, air compressor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179126 |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Cable Length | 270 mm |
| Placement on Vehicle | after soot particulate filter |
| Spanner Size | 17 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 2 252 076 |
| Control Type | Rotary Operation |
| Number of Connectors / Ports | 9 |
| Combi Switch Function | with hazard warning light function, with light dimmer function |
| Type | Switch, headlight |
| Function | Switch, headlight |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









