Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Valve, crankcase ventilation |
| Function | Valve, crankcase ventilation |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Material | Rubber/Metal |
| Thickness | 60 mm |
| Length | 185 mm |
| Width | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
| Paired article numbers | 175665 |
| Operating Mode | Electric |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | with fastening/mounting material, without electric motor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 175664 |
| Type | Window Regulator |
| Additional Information | with fastening/mounting material, without electric motor |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Function | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Steel |
| Outer diameter | 19 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 14760 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with rubber mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (23096)
- 2x Febi Bolt, control arm (15427)
- 2x Febi Nut (15428)
- 1x Febi Nut (23103)
- 1x Febi Bolt, control arm (23101)
Important compatibility info
| Brake Disc Thickness | 19 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 294 mm |
| Thickness | 70 mm |
| Minimum thickness | 17.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 57 mm |
| Outer diameter | 254 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 5 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179436 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 14759 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with rubber mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (23097)
- 2x Febi Bolt, control arm (15427)
- 2x Febi Nut (15428)
- 1x Febi Nut (23103)
- 1x Febi Bolt, control arm (23101)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower, Front |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 36049 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









