Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 258 mm |
| Thickness | 96.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Minimum thickness | 10 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 130 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Number of Connectors / Ports | 15 |
| Function | Steering Column Switch |
| Combi Switch Function | with indicator function, with light dimmer function, with wipe-wash function, with wipe interval function, with klaxon |
| Type | Steering Column Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Bore Diameter | 12 mm |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Mounting bores distance | 511 mm |
| Max. Length | 511 mm |
| Min. Length | 325 mm |
| Pipe Diameter | 53 mm. 45 mm |
| Piston conrod diameter | 12.5 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 18 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | 181405 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex |
| Type | Guide Rails Kit, timing chain |
| Function | Guide Rails Kit, timing chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 275 mm |
| Thickness | 46 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
| Type | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
| for OE number | 442 200 07 73 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 58 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Upper, Left |
| Turbocharger line | Charge air cooler to intake manifold |
| Width | 260 mm |
| Outer diameter 2 | 69 mm |
| Type | Charge Air Hose |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Additional Information 2 | with quick couplers |
| Hose Length | 270 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 40.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 27 mm |
| Minimum thickness | 25.6 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 109 mm |
| Centering Diameter | 88 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Cylinder Head Cover |
| Function | Cylinder Head Cover |
| Extra Description | febi Plus |
| for OE number | 13 26 548 61R |
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 181173 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 181172 |
| Function | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
| Type | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 135 mm. 132 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Inner diameter | 50 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 96 mm |
| Type | Joint, propshaft |
| Function | Joint, propshaft |
| Extra Description | ProKit |
| Additional Information | with nuts |
| Additional Information 2 | with bolts/screws, with washers |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Joint, propshaft (04435)
- 1x Febi Assembly Kit, propshaft joint (43425)
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Valve, crankcase ventilation |
| Function | Valve, crankcase ventilation |
| for OE number | 11 61 7 521 860 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 51 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | Tensioner, timing chain |
| Outer diameter | 14.5 mm |
| Type | Tensioner, timing chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Fuel Pressure Regulator |
| Function | Fuel Pressure Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cable Length | 460 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Spanner Size | 22 |
| for OE number | 82004-61432 |
| Lambda Sensor | Heated |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Length | 1790 mm |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Function | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | engine sided |
| for OE number | 1 438 755 |
| Type | Rocker Arm, engine timing |
| Function | Rocker Arm, engine timing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















