Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 24139 |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Additional Information | without electric motor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Gasket Set, external planetary gearbox |
| Function | Gasket Set, external planetary gearbox |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Shaft Seal, wheel hub (06643)
- 1x Febi Ring, wheel hub (04455)
- 1x Febi Thrust Washer, external planetary gearbox (21951)
- 1x Febi Shaft Seal, wheel hub (05354)
- 1x Febi Seal Ring, wheel hub (08008)
- 1x Febi Gasket, external planetary gearbox (08009)
- 1x Febi Gasket, external planetary gearbox (08010)
- 1x Febi Gasket, external planetary gearbox (08011)
- 1x Febi Toothed Disc, external planetary gearbox (08488)
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 220 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal, Rubber |
| Outer diameter | 158 mm |
| Thickness | 52 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Parameter | 6PK |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Brake caliper piston diameter | 45 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Paired article numbers | 182049 |
| Type | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 23.4 mm |
| Number of Teeth | 95 |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt (19840)
- 1x Febi Tensioner Pulley, timing belt (19851)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| for OE number | 1K0 199 262 CN |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Additional Information 2 | with tensioner element |
| Track rollers material | Plastic |
| Width of castor bearing surface | 25 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Outer diameter | 65 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi V-Ribbed Belt (38432)
- 1x Febi Belt Tensioner, v-ribbed belt (33136)
Important compatibility info
| Inner diameter | 25.4 mm |
| Function | Brake Master Cylinder |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Additional Information | with nuts |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 12 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Control Element, parking brake caliper |
| Function | Control Element, parking brake caliper |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









