Important compatibility info
| Width | 15 mm |
| Number of Teeth | 125 |
| Surface | Coated |
| Water pump impeller material | Metal |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt Kit (19657)
- 1x Febi Water Pump, engine cooling (33957)
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 41807 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right, Lower, Front |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | with adjuster |
| Type | Door Lock |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 180684 |
| Lock System | with double sealing |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with adjuster |
| Operating Mode | Electric |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Paired article numbers | 180685 |
| Type | Door Lock |
| Lock System | with double sealing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 300 mm |
| Thickness | 65.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 20.5 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Function | Brake Disc |
| Number of mounting bores | 1 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Ribs | 9 |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 60 mm |
| Width | 34 mm |
| Outer diameter | 98 mm |
| Function | Suspension, propshaft |
| Type | Suspension, propshaft |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









