Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Cable Length | 745 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 37183 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with holder, with rubber mounts, with lock nut |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (27078)
- 3x Febi Nut, ball joint (36734)
Important compatibility info
| Inner diameter | 35 mm |
| Function | Suspension, propshaft |
| Type | Suspension, propshaft |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension, propshaft (14920)
- 1x Febi Bearing, propshaft centre bearing (21311)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Width | 62 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Colour | Black |
| Additional Information 2 | without lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Filter, crankcase ventilation |
| Length | 229 mm |
| Height | 46 mm |
| Width | 178.5 mm |
| Type | Filter, crankcase ventilation |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Max. Length | 312 mm |
| Placement on Vehicle | Front |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom Pin |
| Type | Shock Absorber, driver cab suspension |
| Min. Length | 246 mm |
| Pipe Diameter | 38 mm. 74 mm |
| Mounting points diameter | 14 mm |
| Piston conrod diameter | 13 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Function | Shock Absorber, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 535 mm. 435 mm |
| Function | Knock Sensor |
| Type | Knock Sensor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M24 x 1,5 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Seal Diameter | 100 mm |
| Length | 164 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Wheel Side, Front Axle Right |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Outer diameter | 100 mm |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (171221)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (186576)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









