Important compatibility info
| Extra Description | Fuel Parts |
| Function | Idle Control Valve, air supply |
| Valve type | Auxiliary Air Valve |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0.2 kg |
| Type | Idle Control Valve, air supply |
Important compatibility info
| Extra Description | Fuel Parts |
| Function | Idle Control Valve, air supply |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0 kg |
| Type | Idle Control Valve, air supply |
Important compatibility info
| Extra Description | Fuel Parts |
| Function | Idle Control Valve, air supply |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0 kg |
| Type | Idle Control Valve, air supply |
Important compatibility info
| Operating temperature from [C] | 95 °C |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Operating temperature to | 90 °C |
| Connector Shape | Round |
| Housing Colour | Brown |
| Technical Information Number | Circuit N.O. |
| Spanner Size | 24 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Weight | 0.06 kg |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
Important compatibility info
| Operating temperature from [C] | 95 °C |
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Operating temperature to | 90 °C |
| Connector Shape | Round |
| Housing Colour | Brown |
| Technical Information Number | Circuit N.O. |
| Spanner Size | 24 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Weight | 0.06 kg |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
Important compatibility info
| Quantity Unit | Set |
| Replaces | 401160; 401835 |
| Weight | 0.7 kg |
| Width | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Function | Mounting Kit, catalytic converter |
| Length | 0 mm |
| Type | Mounting Kit, catalytic converter |
Important compatibility info
| Quantity Unit | Set |
| Replaces | 401160; 401835 |
| Weight | 0.7 kg |
| Width | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Function | Mounting Kit, catalytic converter |
| Length | 0 mm |
| Type | Mounting Kit, catalytic converter |
Important compatibility info
| Net weight | 0.028 kg |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Connector Shape | angular |
| Housing Colour | Yellow |
| Spanner Size | 19 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Thread Size | M12 x 1.5 |
| Additional Information 2 | without cable |
| Weight | 0.034 kg |
| Type | Sensor, coolant temperature |
Important compatibility info
| Net weight | 0.028 kg |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Connector Shape | angular |
| Housing Colour | Yellow |
| Spanner Size | 19 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Thread Size | M12 x 1.5 |
| Additional Information 2 | without cable |
| Weight | 0.034 kg |
| Type | Sensor, coolant temperature |
Important compatibility info
| Function | Ignition Distributor Rotor |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Distributor/ Rotor | Interference Suppression |
| Weight | 0.03 kg |
| Net weight | 0.028 kg |
| Type | Ignition Distributor Rotor |
| Resistance | 1000 Ohm |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
| for OE number | 60752000 |
Important compatibility info
| Function | Ignition Distributor Rotor |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Distributor/ Rotor | Interference Suppression |
| Weight | 0.03 kg |
| Net weight | 0.028 kg |
| Type | Ignition Distributor Rotor |
| Resistance | 1000 Ohm |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
| for OE number | 60752000 |
Important compatibility info
| Title | Screw 10 x 3/4in. Black Ab - Pack of 100 |
Additional Information
As part of this range Pearl Automotive have created a set of Black AB Screws. The 100 piece pack comes in a 10 x 3/4 Inch size. It is also supplied in a handy clear storage box.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl have managed to keep their diverse product range of over 4,000 parts to a high quality, while still having a depth in range.
- Qty: 100
- Advisable to drill a small straight pilot hole to ensure the screw goes in straight and more easily
- Self tapping screws are designed to cut and hold into a softer material other than the screw is made from
- Black Ab
- Pearl Screw Set
Important compatibility info
| Inner diameter | 25 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front, outer |
Important compatibility info
| Inner diameter | 25 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front, outer |
Important compatibility info
| Inner diameter | 20 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front |
Important compatibility info
| Inner diameter | 20 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front |
Important compatibility info
| Inner diameter | 22 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Inner diameter | 22 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber Mount |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, inner |
| Steering arm type | for control arm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, inner |
| Steering arm type | for control arm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










