Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2. 3 |
| for OE number | 2 131 819 |
| Type | Sensor, boost pressure |
| Function | Sensor, boost pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Manufacturer | Mekra Lang |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 177 mm |
| Width | 190 mm |
| Material | ABS (Acrylonitrile-Butadiene-Styrene Copolymerisate) |
| Thickness | 14 mm |
| Voltage | 12 V |
| Outer/Inner Mirror | Heatable, Convex |
| Section | Lower Section |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Camber Radius | 300 mm |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 43.9 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Lining, drum brake |
| Width | 200 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Function | Brake Lining, drum brake |
| Number of pads | 8 |
| Inner Brake Drum Diameter | 410 mm |
| Number of Holes | 14 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | EGR Valve |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 262 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M12 x 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper |
| Additional Information | with rubber-metal mounts |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 194999 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 04L 906 088 DF |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 4 |
| Mounting points diameter | 9.17 mm |
| Function | Thermostat Housing |
| Type | Thermostat Housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | without electric motor |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Paired article numbers | 177143 |
| Operating Mode | Electric |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Paired article numbers | 177142 |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information | without electric motor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Oil Separator, crankcase ventilation |
| for OE number | 996 107 023 04 |
| Function | Oil Separator, crankcase ventilation |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of circuits | 36 |
| Function | Cable Repair Set, door |
| Placement on Vehicle | Front, both sides |
| Cable Length | 200 mm |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Set, door |
| Additional Information | with squeeze connector |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter | 180 mm |
| Outer diameter | 304 mm |
| Height | 452 mm |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 109512 |
| Function | Window Regulator |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Window Regulator |
| Additional Information | with electric motor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 38 mm |
| Outer diameter | 74 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Plastic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Function | Mounting, manual transmission |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178188 |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178189 |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Door Lock, driver cab |
| Function | Door Lock, driver cab |
| Length | 106.4 mm |
| Thickness | 99.65 mm |
| Width | 39.1 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















