Important compatibility info
| Weight | 0.04 kg |
| Function | Ignition Distributor Rotor |
| Manufacturer Restriction | Hitachi |
| Distributor/ Rotor | no interference suppression |
| Type | Ignition Distributor Rotor |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Net weight | 0.022 kg |
| Function | Contact Breaker, ignition distributor |
| Manufacturer Restriction | Paris-Rhone |
| Weight | 0.03 kg |
| Type | Contact Breaker, ignition distributor |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Net weight | 0.022 kg |
| Function | Contact Breaker, ignition distributor |
| Manufacturer Restriction | Paris-Rhone |
| Weight | 0.03 kg |
| Type | Contact Breaker, ignition distributor |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Function | Contact Breaker, ignition distributor |
| Manufacturer Restriction | Ducellier |
| Type | Contact Breaker, ignition distributor |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
| Net weight | 0.014 kg |
Important compatibility info
| Function | Contact Breaker, ignition distributor |
| Manufacturer Restriction | Ducellier |
| Type | Contact Breaker, ignition distributor |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
| Net weight | 0.014 kg |
Important compatibility info
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Spanner Size | 17 |
| Colour | silver |
| Thread Length | 27 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 48 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | M14 X 1.5 |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Spanner Size | 17 |
| Colour | silver |
| Thread Length | 27 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims, for light alloy rims |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 48 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 155 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 155 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Thickness | 0.4 mm |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Thickness | 0.4 mm |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Thickness | 1.2 mm |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Thickness | 1.2 mm |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Width | 8 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Outer diameter | 47 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A SL |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
Important compatibility info
| Width | 8 mm |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Outer diameter | 47 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A SL |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
Important compatibility info
| Part Type | Bike Pump connector |
| Title | Cycle Schrader Valve Pump Connector |
Additional Information
- Screws directly on to pump
- Nylon material
- Flexible
- Schrader valve
Important compatibility info
| Title | 3/8DR M16 MULTISPLINE BIT 40MM LONG |
Additional Information
- precision designed bit tip
- mirror polish chrome plated CR-V socket resist rust
- Hardened steel BIT with black oxide finish
Important compatibility info
Additional Information
- Radius corner on working end provides better gripping of fastener
- Chamfered drive opening smooths connection between socket and drive tool
- Made from Chrome Molybdenum Alloy Steel for strength and durability
- Black phosphate finish resists corrosion
- For use with impact power / air tools
- Radius Corner Design
- Chamfered Drive Opening
- Phosphate Outer Finish
- Phosphate Outer Finish
- Chrome Molybdenum Alloy Steel
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Placement on Vehicle | Lower |
| Function | Mount, exhaust system |
| Type | Mount, exhaust system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Placement on Vehicle | Lower |
| Function | Mount, exhaust system |
| Type | Mount, exhaust system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023










