Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower, Front |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 21443 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with lock nut |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with bearing, with ball joint |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Cone Size | 19 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 26 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Bearing (02467)
- 1x Febi Ring, wheel hub (02468)
- 1x Febi Circlip (02472)
- 6x Febi Nut (02473)
- 1x Febi Seal, axle cap (02474)
- 1x Febi Seal Ring (02471)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front and Rear |
| Length | 75 mm |
| Outer diameter | 27 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 245 mm |
| Outer diameter | 165 mm |
| Number of Coils | 5 |
| Function | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Wire Diameter | 20 mm |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 177638 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 21 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (26137)
Important compatibility info
| Type | Suspension, propshaft |
| Function | Suspension, propshaft |
| Hole Spacing | 135 mm |
| Length | 164 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inner diameter | 35 mm |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Placement on Vehicle | Centre |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 720 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Radiator Hose |
| Hose Length | 425 mm |
| Cooling Hose | from engine to engine cooler |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Placement on Vehicle | Upper Left |
| Type | Radiator Hose |
| Additional Information 2 | with quick couplers |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
| Number of Chain Links | 162 |
| Function | Timing Chain |
| for OE number | 24321-03101 |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Placement on Vehicle | Left |
| for OE number | 21830-2K200 |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 75 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 31 mm |
| Additional Information 2 | with screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 86 mm |
| Width | 37 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Inner diameter | 50 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub |
| Outer diameter 1 | 67 mm |
| Outer diameter 2 | 169 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Parameter | 4PK + 5PK |
| Number of Ribs | 7 |
| Inner diameter | 30 mm |
| Thickness | 40 mm |
| Outer diameter | 140 mm. 143 mm |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 10 |
| Placement on Vehicle | Left |
| Operating Mode | Manual |
| Paired article numbers | 177064 |
| Type | Adjuster, braking system |
| Function | Adjuster, braking system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cone Size | 28.6 mm |
| Pipe Diameter | 40 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 495 mm |
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
| Function | Tie Rod |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Tie Rod |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Aluminium |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, both sides |
| Cable Length | 200 mm |
| Number of circuits | 12 |
| Type | Cable Repair Set, door |
| Function | Cable Repair Set, door |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Rated Power | 264 W |
| for OE number | 77 01 051 271 |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with ball bearing, with fastening material |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (185942)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (188736)
- 1x Febi Nut (37805)
- 3x Febi Screw (198321)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















