Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 9 |
| for OE number | 3197718 |
| Type | Ignition Switch |
| Function | Ignition Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 1S0 199 262 G |
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with rolling bearing |
| Type | Suspension, propshaft |
| Function | Suspension, propshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 17137 |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Upper Front Axle, Left |
| Additional Information 2 | with ball joint, without bearing |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper Front Axle, Right |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 17136 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, without bearing |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Operating Mode | Mechanical |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Max. Length | 344 mm |
| Min. Length | 249 mm |
| Pipe Diameter | 40 mm |
| Mounting points diameter | 12 mm |
| Piston conrod diameter | 13 mm |
| Type | Shock Absorber, driver cab suspension |
| Function | Shock Absorber, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 288 mm |
| Thickness | 55.4 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 21 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 36 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Minimum thickness | 24.6 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 109 mm |
| Centering Diameter | 88 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Rubber |
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 43056 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 43057 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Disc |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 3 |
| Thickness | 48.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Outer diameter | 304 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Joint, propshaft |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Outer diameter | 115 mm |
| Thickness | 24 mm |
| Type | Joint, propshaft |
| Length | 115 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Gasket, cylinder head cover (171081)
- 4x Febi Gasket, cylinder head cover (106576)
Important compatibility info
| Type | EGR Valve |
| Function | EGR Valve |
| Additional Information | with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 22 mm |
| Number of Teeth | 117 |
| Surface | Coated |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Width of castor bearing surface | 27 mm |
| Type | Timing Belt Kit |
| Units / Pulleys | incl. tensioner pulley |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt (40562)
- 1x Febi Tensioner Pulley, timing belt (40210)
Important compatibility info
| Function | Guide Rails Kit, timing chain |
| Type | Guide Rails Kit, timing chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Paired article numbers | 199022 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 44.35 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width 2 | 135 mm |
| Function | Bush, parabolic spring |
| Length | 230 mm. 210 mm |
| Thickness | 152 mm |
| Width 1 | 165 mm |
| Type | Bush, parabolic spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Operating Mode | Manual |
| Paired article numbers | 178902 |
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















