Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Manual |
| Paired article numbers | 178900 |
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bore Diameter | 19 mm |
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Function | Master Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Cable Length | 500 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Parameter | 6PK |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Additional Information 2 | with screw |
| Outer diameter | 134 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Belt Pulley, crankshaft (45178)
- 1x Febi Pulley Bolt (27259)
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with lid |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 235 mm. 259 mm |
| Thickness | 510 mm |
| Function | Bellow, air suspension |
| External Thread Size | M12 x 1,5, M16 x 1,5 |
| Type | Bellow, air suspension |
| Additional Information | without piston |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 182002 |
| Type | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 40 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 40 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 182001 |
| Material | Cast Iron |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower |
| Number of Chain Links | 94 |
| Type | Timing Chain |
| Function | Timing Chain |
| Chain Type | Silent Chain, Closed chain |
Additional Information
Technical Information
Check the sprockets for wear and replace if necessary.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 283 mm |
| Thickness | 48 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Minimum thickness | 24 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| for OE number | 98 039 181 80 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 278 mm |
| Thickness | 48.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 68 mm |
| Length | 152 mm |
| Thickness | 65 mm |
| Spanner Size | 16 |
| Mounting points diameter | 8.50 mm |
| Function | Air Suspension Valve |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Type | Air Suspension Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 169 mm |
| Outer diameter | 103 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Filter type | Filter Insert |
| Seal Diameter | 109 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | ProKit |
| Cone Size | 21 mm |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Rear |
| Paired article numbers | 177637 |
| Steering arm type | Control Arm |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (26138)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Outer length 1 | 1262 mm |
| Inner length 1 | 893 mm |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Screen Filter |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Length | 253 mm |
| Height | 80 mm |
| Width | 207 mm |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear, Left Rear |
| Length | 2160 mm |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Function | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 1245 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Width of castor bearing surface | 25 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi V-Ribbed Belt (40323)
- 1x Febi Belt Tensioner, v-ribbed belt (39390)
Important compatibility info
| Rolling piston material | Plastic |
| External Thread Size | M22 x 1,5, M12 x 1,75, M16 x 2 |
| Additional Information | with piston |
| Function | Bellow, air suspension |
| Thickness | 340 mm. 560 mm |
| Outer diameter | 258 mm |
| Type | Bellow, air suspension |
| Replaces | 108691 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, boost pressure |
| Type | Sensor, boost pressure |
| for OE number | 89421-20200 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















