Important compatibility info
| Additional Information 2 | with connection line |
| Power Consumption | 30 W |
| Type | Trumpet Horn |
| Function | Trumpet Horn |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 650 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 800 mm |
| Width | 250 mm |
| Material | Rubber |
| Thickness | 30 mm |
| Function | Gasket, oil sump |
| Type | Gasket, oil sump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Fill quantity | 9.5 l |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M22 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 45515 |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| Length | 696 mm |
| Outer diameter | 108 mm |
| Number of Teeth | 10 |
| Screw length below head | 661 mm |
| Brake Shaft Cam | S-cam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 26 mm |
| Outer diameter | 153 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Parameter | 6PK |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Extra Description | ProKit |
| Additional Information 2 | with screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Belt Pulley, crankshaft (32000)
- 1x Febi Pulley Bolt (33675)
- 1x Febi Ring Gear, crankshaft (36070)
Important compatibility info
| Width | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Outer diameter | 90 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 25 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Cable Length | 970 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 1.75 mm |
| Inner diameter | 91 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
| Function | Gasket, cylinder head |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 180 mm |
| Width | 470 mm |
| Material | Metal |
| Thickness | 1.2 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Bore Diameter | 88.5 mm |
| Type | Gasket, cylinder head |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Wheel Hub |
| Inner diameter | 29.3 mm |
| Outer diameter | 154 mm |
| Thickness | 105.2 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 154 mm |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Front Axle Left |
| Material | Rubber/Metal |
| Number of Holes | 6 |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Internal Thread Size | M8 x 1,25 |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Replaces | 38309 |
Additional Information
Technical Information
Vehicles can be equipped with different suspension strut mount differing in terms of quantity of fitting holes (3 or 6) and thread (M8 or M10). Please identify the fitted product for comparison. More information in the attached technical bulletin.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Seal Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Fuel filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Transmission-side joint diameter | 74.3 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Min. Length | 615 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| External Teeth, Wheel Side | 21 |
| Thread Size | M20x1,5 |
| Additional Information 2 | with nut |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Wheel Sided Joint Diameter | 79 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Bore Diameter | 12 mm |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom eye |
| Max. Length | 378 mm |
| Min. Length | 258 mm |
| Pipe Diameter | 53 mm. 45 mm |
| Piston conrod diameter | 10 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| External Thread Size | M10 x 1,25 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 105737 |
| Cone Size | 21 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber-metal mounts |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Plastic |
| for OE number | 607 200 01 00 |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 59 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Inner diameter | 30 mm |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 69 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Right |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















