Important compatibility info
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with fastening material, without ball bearing |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (106777)
- 1x Febi Nut (173703)
- 3x Febi Nut (173448)
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 124 mm |
| Width | 78 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Brake Master Cylinder |
| for OE number | 4601.R7 SK1 |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Piston Diameter | 22.2 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 496 mm |
| Outer diameter | 241 mm |
| Inner diameter | 133 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Tensioner, timing chain |
| Type | Tensioner, timing chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Ribs | 20 |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with nut |
| Thread Size | M22x1,5 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Min. Length | 632 mm |
| Wheel Sided Joint Diameter | 79 mm |
| Transmission-side joint diameter | 74 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 86 mm |
| Wheel Sided Joint Diameter | 89 mm |
| Transmission-side joint diameter | 100 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Additional Information 2 | with nut |
| Thread Size | M20x1,5 |
| Number of mounting bores | 6 |
| Min. Length | 558 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Additional Information | with grease |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 2 139 829 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 28494 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with bearing, with ball joint |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (34732)
Important compatibility info
| Outer diameter | 60 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 106.5 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Outer diameter 1 | 65 mm |
| Width | 78 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter | 30 mm |
| Additional Information 2 | with RPM sensor |
| Outer diameter 2 | 140 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Replaces | 19654 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Tensioner, timing chain |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Tensioner, timing chain |
| Additional Information | with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 696 mm |
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 45514 |
| Function | Brake Shaft, drum brake |
| Type | Brake Shaft, drum brake |
| External Thread Size | M22 x 1,5 |
| Outer diameter | 108 mm |
| Number of Teeth | 10 |
| Screw length below head | 661 mm |
| Brake Shaft Cam | S-cam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Track rollers material | Plastic |
| Outer diameter | 75 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 33 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | EGR Valve |
| Function | EGR Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Outer diameter 1 | 73 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 2 | 139 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 37.5 mm |
| Outer diameter | 87 mm |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring, with ABS sensor ring |
| Inner diameter | 29 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Bearing Kit (173917)
Important compatibility info
| Replaces | 22043 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front |
| Function | Bush Set, axle beam |
| Type | Bush Set, axle beam |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Bushing, axle beam (22039)
- 2x Febi Bushing, axle cross member (06668)
- 2x Febi Repair Kit, axle beam (22045)
Important compatibility info
| Function | Clock Spring, airbag |
| Number of Connectors / Ports | 8 |
| Material | Plastic |
| Colour | black |
| Type | Clock Spring, airbag |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Timing Chain |
| Number of Chain Links | 124 |
| Type | Timing Chain |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 895 mm |
| Outer diameter | 36 mm |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Cone Size | 26 mm |
| Pipe Diameter | 36 mm |
| Function | Centre Rod Assembly |
| Internal Thread Size | M28 x 1,5 RHT |
| Extra Description | ProKit |
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
| Type | Centre Rod Assembly |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















